Ekonomi

Türkiye’nin ham çelik üretimi Ocak’ta %17,6 azaldı

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), ocak ayı üretim, tüketim ve dış ticaret verilerini açıkladı.

Buna göre, Ocak ayında Türkiye’nin ham çelik üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %17,6 azalarak 2,6 milyon ton oldu.

Ocak ayında nihai çelik tüketimi yıllık %3,5 düşüşle 2,9 milyon ton olarak kaydedildi.

Dış ticaret verileri

Ocak ayında Türkiye’nin çelik işleri ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42 azalarak 733 bin tona, maliyeti ise yüzde 48,3 azalarak 605 milyon dolara geriledi.

İthalat ise ölçü bazında yüzde 9,1 azalarak 1,2 milyon tona, değer olarak yüzde 21,2 azalarak 1,1 milyar dolara geriledi.

Geçen yıl ocak ayında yüzde 84,4 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2023’ün aynı ayında yüzde 55,3’e geriledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, yassı çelik ürünlere uygulanan ithalat vergilerinin yürürlük tarihinin 1 Nisan’a ertelenmesi kararı ile söz konusu tarihe kadar önemli miktarda ithal ürünün Türkiye’ye giriş yapacağını belirtti. .

Yayan dedi ki:

“Depremden doğan ihtiyacı karşılamada sorun yaşamayacağı öngörülen Türk çelik sektörü, AFAD’ın deprem bölgesinde yapacağı konut yatırımları için gereklilikleri 1 Şubat fiyatlarıyla sabitlemeye hazır olduğunu açıkladı.” Enerji fiyatlarındaki düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etmesi ve 1 Nisan’dan itibaren vergilerin uygulamaya girmesine bağlı olarak sektör hem üretimde hem de ihracatta pürüzsüzlük sağlayacak ve performansını maksimize edecek. Aynı zamanda oluşturulan yeni kapasiteler sayesinde ithal ikamesi anlamında önemli kazanımlar sağlayarak Türkiye ekonomisine katkı sağlaması beklenmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu