Haber

Rusya: Ukraynalı sabotajcılar Tolyatti-Odessa amonyak boru hattını havaya uçurdu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ukraynalı bir sabotaj ve keşif grubunun Kharkov bölgesindeki Tolyatti-Odessa amonyak boru hattının bir bölümünü havaya uçurduğunu söyledi.

açıklamada, “5 Haziran Moskova saatiyle 21:00 civarında, Ukraynalı bir sabotaj ve keşif grubu, Harkov bölgesinde, Masyutovka yerleşimi yakınında Tolyatti-Odessa amonyak boru hattının bir bölümünü havaya uçurdu”kelimeler yer aldı.

Olayı terör eylemi olarak tanımlayan bakanlık, patlama bölgesinde sivillerin arasında ölü ve yaralıların olduğunu, bu kişilere gerekli tıbbi yardımın yapıldığını, Rus askerinin yaralanmadığını bildirdi.

açıklamada, “Şu anda Ukrayna topraklarındaki amonyak kalıntıları boru hattının hasarlı kısımlarından boşaltılıyor”söylendi.

Zaharova: Erişim izni verilirse sınırın onarımı 1 ila 3 ay sürecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, bugün düzenlediği basın toplantısında Ukraynalı sabotajcılar tarafından havaya uçurulan Tolyatti-Odessa amonyak borusu sınırına ilişkin soruları yanıtladı.

Zaharova, “Ön değerlendirmelere göre (amonyak boru hattının) onarım ve restorasyon çalışmaları, hasarın meydana geldiği kısma erişim olması şartıyla tabii ki yaklaşık 1 ila 3 ay sürecek”dedi.

Moskova, Tolyatti-Odessa amonyak borusu sınırının kullanıma açılmasını İstanbul’da imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasının temel koşullarından biri olarak gösterdi.

haber-diyadin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu