Ekonomi

Amazon ‘gizlilik ihlali’ için 30.8 milyon dolar ödeyecek

Amazon, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) tanınmış ses asistanı Alexa’nın çocukların seslerini ve konum bilgilerini kaydettiği yönündeki suçlamalarını çözmek için 25 milyon dolar para cezası ödeyecek.

TRT Haber’de yer alan habere göre; Şirket ayrıca kameralı kapı zilleri üreten Ring’e yönelik zımni ihlal suçlaması için 5.8 milyon dolar ödeyecek.

Alexa’ya geçiş, Amazon’a veri silme uygulamalarını elden geçirmesini ve daha katı, daha şeffaf zımni önlemler almasını emrediyor. Ayrıca teknoloji devinin, insanların hava durumunu kontrol etmekten oyun oynamaya ve çalma listeleri oluşturmaya kadar her şey için kullandıkları internete bağlı dijital asistanı tarafından toplanan tüm makul bilgileri silmesini gerektiriyor.

Ring davasında FTC, Amazon’a ait şirketin personelinin ve yüklenicilerinin kullanıcıların özel videolarına erişmesine izin verdiğini ve bilgisayar korsanlarının bazı hesapların kontrolünü ele geçirmesine izin verebilecek katı güvenlik önlemleri uyguladığını söyledi.

Amazon, California merkezli Ring’i 2018’de satın aldı ve FTC tarafından iddia edilen ihlallerin çoğu, satın alma işleminden öncesine dayanıyor. FTC’nin yetkisi altında, Ring’in tüketici geri ödemelerinde kullanılmak üzere 5,8 milyon dolar ödemesi gerekiyor.

Amazon ise FTC’nin hem Alexa hem de Ring hakkındaki iddialarına katılmadığını belirterek iddia edilen hukuk ihlalini yalanladı.

Seattle merkezli şirket, “Cihazlarımız ve hizmetlerimiz, müşteri gizliliğini korumak ve müşterilere deneyimleri üzerinde kontrol sağlamak için tasarlandı” dedi. açıklama yaptı.

haber-kurtun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu